
Läshjälp önskas


Vad jag kan se Fröken anna annica von andersson af Maria moderförsamling
I första dödsorsak som jag inte kan tyda.
Vad ska man ha som signatur tro?
Det kan stå att död den 18 av. Vad hon dog av är svårt att läsa och jag har verkligen försökt. Möjligtvis kan "Cath" stå för någon typ av kattar som man har ofta har i halsen eller urinröret. Kanske halsfluss, som innan penicillinet uppfanns ofta var dödligt.
Klicka på nedastående länk så hittar du hur alfabetet skrevs på 1700-1800-talet. Du kanse har mer tur än vad jag haft.
http://www.haninge.se/upload/5226/slaktforskningsfolder%20hemsidan.pdfdig.

Bild 1:
Dödsorsaken är lite svårtydd p.g.a att den är illa skriven men jag tolkar det som död d. 8 af wattusot. Begr. d. 13 i Cath[arina].
Bild 2: Förmodar att det handlar om Stockholms stad och då ska det nog vara Maria M[agdalena] förs[amling].
Glömde skicka med länken som ger information om vad det kunde stå för sjukdom/dödsorsak i dödsböckerna och en översättning till dagens namn på sjukdomar.
http://www.ddss.nu/(S(fycopnque2by4q55khqmhp55))/swedish/means/swCauseOfDeath.aspx/swedish/means/swCauseOfDeath.aspx)

Tusen tack för era svar!! Det stämmer med vad jag fått det till också, och ja det handlar om Katarina och Maria Magdalena församling i Stockholm vilket jag borde ha nämnt.
Enligt Elgenstierna ska personen som dog detta datum i Sthlm ha hetat "Anna Maria von Andersson". Åldern 71 år stämmer inte heller med Elgenstierna- hon ska ha varit 8 år yngre. Jag misstänker därför att Anna Annica är ett syskon/släkting(?) till Anna Maria, och att den senare alltså inte dog i Sthlm 8 dec 1792 .
Jag har nämligen en anmoder i Finland som hette Anna Maria Andersson, som enligt uppgift har tillägget "von" i vigselboken. Jag försöker nu undersöka om det kan vara Anna Maria von Andersson från den adliga släkten. Tyvärr verkar det svårt att hitta hela familjen von Andersson, AM, hennes föräldrar och syskon i husförhörslängderna. I den socken i Sverige där jag vet att de bodde saknas böckerna för de åren. Har inte kunnat få tag i mer info från Finland än det som finns på nätet (Hiski).
Det kan även tilläggas att både AM v A och min anfader Alexander Berg i Närpes (som då skulle varit hennes make), hade fäder som varit officerare i Finland.
Men naturligtvis kan det vara så att det står helt fel i Elgenstierna och att det inte funnits någon Anna Maria utan endast Anna Annica.
Vad tror ni? Hur sannolikt är det att det är "samma" Anna Maria? Hur vanligt var egentligen ett son-namn hos en kvinna född på 1720-talet? Hur får man enklast mer information från Finland än det som finns i Hiski? Tacksam för hjälp att lösa denna gåta.
Har du kollat här: http://www.digiarkisto.org/sshy/index_sve.htm
Hälsningar
Anders
