Proveniens iFokus

Proveniens

Etiketter: kulturtradition
Läst 2695 ggr
mbss
0

"Vittnenas" funktion vid födsel?

Ja detta är ju faktiskt en ganska pinsam fråga, att man släktforskat i 3 år utan att ha riktigt koll på det.. :)

Men jag måste fråga några frågor ändå för att reda ut det en gång för alla..

Alltså, vad har "vittnena" för funktion?
Är det vid födseln eller dopet som de närvarar?
Är de överhuvudtaget fysiskt närvarande? Eller är det "bara" någon form av "gudföräldrar"?

AndersE
0
#1

#0 Det måste ju vara vid dopet de är med. En gissning är väl att dopet var en så väldigt viktig händelse att det var viktigt att flera personer kunde vittna om att den ägt rum?

AndersE
0
#2

Wikipedia har en artikel som dock inte riktigt besvarar frågan - länk.

chrissan
0
#3

"Faddrarnas" funktion var att se till barnets kristliga fostran, speciellt om föräldrarna skulle falla ifrån. Det var väl egentligen andemeningen, sedan blev det inte alltid så. Men det var en försäkring för framtiden.

Cheyenne
0
#4

#0 Den här sidan tycker jag är bra. Klicka på "Födelse & dop". Där tas just dopvittnen upp.

AndersE
0
#5

Det finns en diskussion i ämnet på AF med intressanta kommentarer - länk.

chrissan
0
#6

De fins vittnen som man ibland kan se för "bättre folk" i trakten var nog mer symboliska. Jag har en person i mitt material som hade Axel von Fersen som vittne, men barnet är fött i juli 1789, då hade den gode Axel annat för sig i Paris så dessa vittnen företräddes nog ofta av andra personer.

AndersE
0
#7

Namnet "dopvittne" kanske bara anger att de var närvarande, att de bevittnat dopet.

Jag har försökt hålla på jag upplever som traditioner vid mina barns dop. En gudmor som bär barnet, vilket är gudmors enda uppgift. Samt faddrar som jag tänker mig skulle kunna fungera som ersättningsföräldrar om den situationen skulle uppstå (det går ju inte att binda någon men man kan ha en tanke…). Som fadder tycker jag själv att jag någon gång under barnets uppgift vill skänka en bok eller liknande som innehåller något tänkvärt - en variant av att tillse en kristen uppfostran…

Cheyenne
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#8

Bara för det så måste jag få visa min farmors mormors dopnotis igen bara gör att den är smått "galen". 24 faddrar!! Förvånad

mbss
0
#9

Hejsan och tack för de snabba och bra svaren!

AndersE
0
#10

#8 Flest faddrar vinner!

mbss
0
#11

Jo just det ja.. En fråga till.. "Testes" eller vad det nu brukar stå, är det samma sak som "dopvittnen" eller "fadder"?

Cheyenne
0
#12

Testes är latin och betyder vittnen.

AndersB
0
#13

Dopvittnena var som regel närvarande vid dopet. I annat fall har jag några gånger sett att det uttryckligen står att "i dess ställe" var någon annan närvarande.