Dödsannonser
Allt färre väljer bort korsen som symbol i dödsannonser till förmån för mer personliga symboler som mer uttrycker den avlidnas personliga intressen visar en färsk undersökning.
Väljer en allmän rubrik med tanke på eventuella senare inlägg med andra aspekter på ämnet.
"You can look back, but it's best not to stare." (Tom Petty)
- Redigerat 2025-11-02 18:01 av Fornöga
Ingen av de dödsannonser jag varit med om att utforma har haft kors. Det har inte passat till personen annonsen gällde.
¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ
#0: Fint!
// Harley
#1 Ja, det finns ju en del motiv att välja emellan numera…😏
"You can look back, but it's best not to stare." (Tom Petty)
- Redigerat 2025-11-02 19:01 av Fornöga
#3: 3600 - holy moly! 😯
// Harley
Man kan välja precis vilken symbol som helst så länge som man har den digitalt. Till pappa valde vi Stålmannens ”S”. Det blev jättefint.
Jag skulle mycket väl kunna tänka mig en gitarr eftersom jag har ett stort musikintresse. Eller en katt, alt hund, eftersom jag i princip under hela mitt liv haft just katter och hundar som husdjur. Otroligt fina familjemedlemmar!
Min lilla egna sida som aldrig tycks bli klar www.karl-webmaster-johansson.top