Proveniens iFokus

Proveniens

Etikettläshjälp
Läst 2013 ggr
Stangbo
0

Knivigt att tyda

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Jag har svårt att tyda vad prästen har skrivit över sina strykningar. Det handlar om ett inlägg i en död och begravningsbok från 1739 i Axberg/Örebro. Kan någon lista ut det. Jag tror att det är hustrun som dog, men jag kan ha fel.

svenne
0
#1

Det var inte helt lätt att läsa de kråkfötterna men med reservation för några ord borde det väl stå något i den här stilen:

"d 19 januari afsomnade -----?   -----? hust. från Gottesätter och begrafdes d 28 ejusdem sedan hon lefvat i 52 åhr och hetat i lifstiden Ellika Jonsdotter."

Det är hustrun det gäller, kan dock inte se vad mannen hette. Kanske någon annan som ser bättre kan fylla i luckorna?

KingZap
0
#2

Kan förnamnet möjligen vara Samuel?

svenne
0
#3

Det ser inte otroligt ut.
Kikade som hastigast efter en Samuel med hustru Ellika i Gottsäter i den aktuella hfl men hittade inget.

Stangbo
0
#4

Tack så hjärtligt mycket. Ni var en stor hjälp till mig.