Anna Henriksson, född 4/10 1897, gift med John Wil
Hej!
Jag söker efter två av min mans farmors syskon som emigrerade till USA på 20-talet. Ättlingar till ytterligare två har jag hittat via facebook, men de vet inte vad som hänt med de andra två. Jag använder Ancestry så där har jag redan sökt. Hur gör jag för att gå vidare i USA.
Den ena hette Anna Henriksson, född 4/10 1897, gift med John Willhelm Henriksson, 7 maj 1893. De ankommer till Quebec 28 augusti 1925, vet inte när någon av dem dog.
De hade med sig två barn och de är ättlingarna till dem jag skulle vilja finna. Dottern hette Eva Henriksson född 1921-05-13. Det jag hittar i Ancestry är att hon ankom till Northport, Washington 10 nov 1941 (ankomstkontakt Fd Mrs H Eltcheom) Där slutar spåren.
Sonen hetter Arne Henriksson föddes 2 jan 1923, ankommer från Canada till New York, New York med fartyget Nueva den 23 mars 1944. Där slutar spåren efter honom.
Den andra emigranten som jag tappat bort är Victor Andrew Carlstrand (hette Karlstrand, men verkar ha bytt) han föds 29/5 1887 och dör 7/2 1937 i Comox, BC. Honom vet jag inget mer om.
Så ni som vet hur man gör, snälla upplys mig vart jag kan hitta mer information.
Varma hälsningar

Visserligen ankommer det en sjöman vid namn Arne Henriksen till New York ombord på Nueva Granada den 23 mars 1944. Han "signed on" den 13 augusti i Liverpool och anges vara norrman. Ha har rätt ålder, men annars finns inget som säger att det är "rätt" Arne.
Hej!
Tack, jag hittade inget om att han var norrman, då kan vi stryka det.
Har även fått en träff på en Arne Henriksen som ankommer med ett fartyg Bello till New York, New York den 27 juli 1941 från Bathurst, antar att det är samma norrman.
Då är det möjligt att Arne stannade i Canada någonstans.

Det verkar som detta kn vara Anna I British Columbia Death INdex:
Name: Anna Henriksson
Gender: Female
Age: 74
Death Date: 25 Oct 1972
Place of Death: North Vancouver
Registration #: 1972-09-015014
BCA #: B13320
GSU #: 2050016
I ankomsten till Quebec står det att de ska till maken W Henrikson i Vancouver. Så de bodde i Canada, där finns inga offentliga folkräkningar efter 1911.
Här har vi JohnWilliams död:
Name: John William Henrikson
Gender: Male
Age: 69
Death Date: 3 Nov 1965
Place of Death: North Vancouver
Registration #: 1965-09-014173
BCA #: B13274
GSU #: 2033798
Hej !
Tack du har hittat rätt personer. Hur kan man gå vidare och hitta eventuella ättlingar till dessa?

Det kommer en John William Henrikson till Canada 25 feb 1920, faderns namn anges på formuläret som Johan Henriksson i Ånimskog, är det rätt person?

En William Henrikson kommer i juni 1923, hans närmaste anhöriga heter Anna Henriksson (hustru), han är född i Sundsjö. Det kanske är mer rätt.
Att hitta anhöriga kan vara svårt, sekretessen är höd i Canada. Det finns flera som heter Arne Henrikson.
Jag förstår att det är svårt, men finns det något forum där man kan lägga in någon fråga?
Dottern Eva verkar ha flyttat till USA, är det lättare att hitta henne?
Tack för all hjälp!