Proveniens iFokus

Proveniens

Etikett: individforskning
Läst 4430 ggr
Suttecity
0

Herr Jansson - kan någon bistå med tydning av text

Hej! Behöver lite vana ögon på AD's sida för Fryksände församling AI:31 s 424 då jag forskar på Lars Gustaf Jansson född 19/5 1850 i Nor församling.

Jag kan inte tyda vart barnen Gustaf och Maria är födda. (HFL AI:29 s 405 längst ned på sidan, tycker jag det står Laxo men jag är osäker.)

Försöker även tyda vad det står på AI:31 på Frejd och särskilda. Att de flyttar till Njutånger är jag med på - frågan är om de var där och inte skrivna då ungarna är upptagna som födda i Njutånger innan de flyttar dit? Kan någon se vad de kallar sig - antar att de har bytt namn, tycker det står Kvarnlöf eller liknande men är osäker - men jag tror det står så när vi tittar i utflyttningen. Vi försökte hitta honom i dödboken men det förklarar ju varför vi inte hittade honom om han här byter namn. Att han får arbetsattest ser jag - men till vad?

Tar tacksamt emot uppslag på vad där står :)

Stort tack på förhand!

svenne
0
#1

1) Det står Loco, vilket är latin och betyder "på platsen", alltså Fryksände i detta fallet. Ibland skriver prästen In loco eller bara ett "L" men alla tre varianterna har samma betydelse, alltså född inom församlingen.

2) Arb. attest 18/5 77 till Helsingl[and]
Kallar sig Qvarnlöf.

Suttecity
0
#2

Tackar! Tänk vad man lär sig :)