
Spåra fader till oä barn i Stockholm?
Min farfars faster Elin Charlotta (f 1879-05-25) föder 1902-04-15 en son, Harry Teodor, i Adolf Fredrik, Stockholm. Jag har bara sett hans födelse i SCB-utdraget men fadern står som okänd. En attest verkar ha inkommit från barnbördshuset till församlingen.
Jag har hittat modern i Rotemansarkivet men det verkar vara ett glapp mellan 1901 och 1903, alltså åren runt där sonen föds.
Kan det vara möjligt att hitta faderns namn? Kan jag få reda på var Elin har befunnit sig mellan 1901 och 1903?
Harry dyker upp tillsammans med sin morfars familj ett par år efter sin födelse, en anteckning i en flyttlängd är barnhusbarn no 2165. Dock verkar ingen stämma in när jag söker via Stockholms stadsarkivs hemsida.

Originalfödelseboken för Adolf Fredrik CI:a/22 sid. 53 ger heller ingen uppgift om vem fadern är, men där uppges att modern, Elin Charlotta Andersson f. 1879-05-25 var skriven på Vegagatan 4.
Elin Charlotta Andersson var enl. inflyttningslängden född i Stjernarp i Östergötland och hade flyttat till Adolf Fredrik 1901-12-14 från Klara församling.
Hon flyttar tillbaka 1903-02-27 till Klara. Där står dock att hon i Adolf Fredrik skulle ha bott på St. Badstugatan 8. (!)

Tusen tack KingZap! Jag som försökt söka på stadsarkivet utan att hitta! Eftersom Harry lämnas ut till sin morfar (som är min farfars farfar) var ju anteckningarna från inspektionerna superspännande inblick i deras liv !
Kan någon förklara termen ambarn som står i protokollet som länkas till i #1? Är det så simpelt som att han var så ung när han kom till barnhemmet?
Svenne, jag har hittat henne på stadsarkivets hemsida. Så hon skulle alltså befinna sig på Vegagatan mellan 1901 och 1903? Varför finns inte det med i Rotearkivet?
Detta väcker ju en massa frågor för mig som inte alls har forskat i Stockholm tidigare

Linda-A
Det var inte gratis att lämna sitt barn till barnhuset (en inlösenavgift skulle betalas) men det fanns undantag. Ett barn kunde antas till barnhuset enligt följande:
- Via remiss från Poliskammaren - i de fall barnets mor antingen avlidit eller var så sjuk att hon befann sig på sjukhus men också vid de fall där barnets mor satt i fängelse
- Via remiss från Fattigvårdsnämnden - här gick alltså fattigvården in och betalade en reducerad inlösenavgift för barnet
- Antagen som ambarn - modern ammade alltså in sitt barn samt ytterligare ett intaget spädbarn och beviljades därmed avgiftsfri inlämning av sitt barn
- Full inlösen betalades - antngen att modern eller båda föräldrarna betalade själva men troligtvist fick hon/de också hjälp av släktingar. Det var en mycket hög avgift.
Harry Theodore var ju bara en 5-6 veckor gammal då han antogs på barnhuset och hans mor blev alltså då kontrakterad att även amma ett annat spädbarn, tex ett barn vars mor avlidit.
Vad gäller Vegagatan; Du finner inte Vegagatan i det sökbara Rotemansregistret då Stadsarkivet helt enkelt ännu inte har registrerat klart Adolf Fredriks fs och publicerat den på hemsidan.

#4 Tack Cheyenne för förklaringarna!

Om modern var amma, som i detta fall, kan det finnas mer uppgifter i arkivet över ammor. Detta finns inte scannat utan på stadsarkivet

Ok! Då ska jag fråga vidare där.
