
Tolkning av ord - Signalement
I en fångrulla läser jag följande avseende en fånges signalement:
"Längd 1,60 meter, Staty 0,81 meter, Famnmått 1,44 meter"
Ordet "staty" kontra "famnmått", hur ska man tolka det? Är det överkroppen som avses i något av fallen?
Ha,ha,ha! Staty var kul,med lite fantasi kan det bli vad som helst. Kanske det kan vara det minsta han kan krypa ihop, så att man vet att han inte kan ta sig ut från vilket råtthål som helst! 
Famnmått kanske är det mått som avses om han sträcker ut armarna rakt ut åt sidorna. 
Men om man anger famn, då anger man väl inte i meter (famnmått 1,44 m)? Det blir liksom tårta på tårta, eller tänker jag fel?
Staty kanske är bystmåttet? Nej, jag har aldrig sett staty heller, då man sett gamla mått uppräknade.
Om man kollar SAOB så finns det bl a sittande staty, vilket menas, föreställande en person som sitter. Kanske detta staty avser personens höjd när hon sitter. Nu kan man ju undra vad det kan ha för betydelse?
Och svaret är???
Det skulle kunna vara hennes kroppsmått då, utan huvud och ben?
Oj, oj,oj, för att kunna transportera henne i en liten låda, kanske?
Men det var väl inte på medeltiden?

Tack svenne! Då vet jag vilken del av kroppen de mätte!
Och tack för en väldigt informativ bild! 

#8 Svaret är "kropp utan huvud och lemmar" orden torso och staty har samma betydelse. Det är det enda jag kan tänka mej, någon annan kanske har en bättre förklaring, jag kan ha fel, har dock aldrig sett detta i sammanhanget förr men det borde vara så, även om man kan fråga sej varför de tog dessa mått också, förutom totallängd och vikt.
Såg senast häromveckan på någon av filmkanalerna en svensk polisfilm som hette "tatuerad torso", där man fann en styckad kropp utan huvud och lemmar, brrr.
