
Man ville bli av med honom och han kanske själv ville dit! Kanske ingen socken ville ta emot honom.

Han reste 11 nov 1880 enligt Emigranten. Till Halifax

Var det vanligt förekommande? Varför skulle Amerika ta emot en tidigare straffad?

Då gjorde de det! Svarta får skickades gärna över av familjen (i England t ex). En känd (utländsk) professor som är specialist på personlighetsstörningar hävdar att det är större frekvens psykopater i USA pga den selektionen.

Hmm, låter smått osannolikt…..! 

Man glömde dock att meddela hans hemförsamling att han blev förpassad till Amerika. Han kvarstår som obefintlig hela 10 år senare.
Grevelius, Frans August
Mur.arb.
f. 1849 i Skänninge (Östergötlands län, Östergötland)
Ogift man, ensam i familjen
Qvarstående obefintlige
Norrköpings Sankt Olai (Östergötlands län, Östergötland)
Frånvarande vid inskrivningen
Födelseort i källan: Skeninge

Uttrycket "förpassad" är kanske inte alltd vad vi tänker. Han kanske bara fick respass.
Jag har stött på något liknande när en morddömd döms till fängelse och därefter förlust av sina medborgerliga rättigheter. Han flyttar kort efter frigivningen till Amerika med hushållerska och syster 1917. Trots att inte borde ha rättigheter att få respass

#7 Nej, jag tänker mig också att han fått respass även om ordet "förpassad" används. Vad som är noterbart med personen ifråga är att han inte har dömts till förlust av medborgerligt förtroende. Under strafftiden hade han intjänat ett belopp om 52 kronor och 83 öre.Det räcker inte till en biljett till Amerika. Amerika hade också vissa krav på immigranterna vad gäller tillgångar i kontanter.