
Norrbotten ; Råneå AI:10C
Nu behöver jag hjälp igen.
På GID 1992.6.20700 finns pig. Greta Cajsa Hansdotter f. 1807, på raden under står sonen Nils Aug. men vad står det för efternamn på honom? Och kan någon se vilket datum han är född förutom 1845?
Mvh
//Maria
//Maria
#0 Det finns många som inte använder GID. Berätta gärna vilken volym det gäller.

Oj, förlåt
Norrbotten ; Råneå AI:10C Husförhör, 1859-1868 sid. 616, bild 33
Mvh
//Maria
//Maria

oäkt son Nils Aug Sjöblom f. 8?/6 1845, dagen otydligt.
Dessutom blev han år 1868 dömd till böter för lönskaläge, den luringen
.

Aha, då kan jag nog gissa varifrån "fosterdottern" kom. Hon var född 1868
. Men vad jag inte förstår är varför både han och den äldre systern tar sig efternamnet Nordqvist (efter morfar Johan Nordqvist, han som var gift med Ulrica Tybelia)
Mvh
//Maria
//Maria
vad är lönskaläge? jag kan tänka mej något men ej hört ordet.
Liksom en släkting till mej från Arvika numera boende i Skoghall
hon sa ofta lösungar om de som var födda utom äktenskapet, En av gubbarna Gyllström hade lösungar på byn skulle tro de var i Arvika eller i Jössefors där han hade affär.
I Skåne skulle godsagären eller storbonde med makt ha första natten med bruden var de för att kolla om hon var oskuld tro?
Detta berättade min svärmor som var från trakterna kring slottet Hjularöd som förekommit en adventskalender.

#5 Lönskaläge = sexuellt umgänge mellan man och kvinna före lagstadgat äktenskap.