Proveniens iFokus

Proveniens

Etikett: läshjälp
Läst 1436 ggr
CarpetDiem
0

Någon Elin född i Risinge 1677?

Enligt uppgift ska det födas två barn 1677 med namnen Elin och Elias i Risinge 1677. Båda med samma föräldrar Bengt ANdersson Qvarfordt och Elisabeth Valentinsdotter Köhler.

Nu har jag försökt att tyda fb och har på en mycket kladdig sida, GID#238.27.31000 ,möjligen hittat Elias. Född den 12 augusti. Om jag tyder början av texten så står det "12 augusti Elias Bengt hammarsmed vid Lotorp…"
Sen är resten en gröt som jag inte kan tyda.
Det som jag reagerar på är att OM det skulle vara två som föddes så borde ju det ha varit tvillingar, eller hur?
Inget tyder dock på detta.

Eftersom jag har svårt att tyda fb året innan och efter så vet jag inte vad som är rätt eller fel. Finns det en Elin över huvud taget? Det finns inga hfl vid denna tid.

Thomas

Hälsningar

Thomas
Sajtvärd på Whisky och medarbetare på Järnbruk

chrissan
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

Betyder inte resten att han bars till dopet av prästens dotter Bryta B(ruzelia?) (filia pastoris = pastors dotter).

CarpetDiem
0
#2

Hej Chris,

Jo, det stämmer nog. Men vi är ju ett par stycken som samtidigt söker uppgifter om Q. Uppgiften om Elias har jag redan - men en annan forskare har en uppgift om en Elin som föds samma år (dock inget datum angivet)  och samma föräldrar.
Eftersom Elias föds i augusti finner jag det osannolikt att Elin föds samma år - om hon inte är tvilling.
Jag har bläddrat fram och tillbaka i fb men kan inte hitta någon Elin som passar in. Visserligen är fb stundtals i ganska uselt skick men lite kan man läsa.

Några hfl finns ju inte heller för denna tid.

/Thomas

Hälsningar

Thomas
Sajtvärd på Whisky och medarbetare på Järnbruk

Cheyenne
0
#3

Om denna forskare har uppgifter om en Elin född samma år med samma föräldrar så skulle nog jag misstänka att det är feltolkade uppgifter och kanske tom andrahandsuppgifter denna forskare har, dvs namnet Elias har av någon tolkats felaktigt som Elin.

AndersE
0
#4

#3 Min tanke också…

CarpetDiem
0
#5

Så tänkte jag också. Lite bekymmersamt är det faktum att en mycket välrenomerad forskare står för dessa uppgifter enligt hemsidan där man kan läsa detta.

Jag kan varken hitta Elin i fb eller db för denna tid.

En Jöns hammarsmed mister ett av sina tvillingbarn 1677.
Vid denna anteckning, längst ner på GID#310.51.50700 står det något namn som jag inte kan tyda. Men god villja tolkar jag det som Qvarfordt men har säkert fel.

Thomas

Hälsningar

Thomas
Sajtvärd på Whisky och medarbetare på Järnbruk

lisopasi
0
#6

Finns det mer uppgifter på denna "Elin" t ex mantalslängd, vigsel, att hon föder barn, dör eller nämns i någon av föräldrarnas bouppteckning?
En tanke är att prästen har missat att skriva in hennes födelse i fb (hände ofta så långt tillbaka), men att hon nämts som dotter till detta paret och med en viss ålder, sedan kanske forskaren har räknat ut en ungefärlig ålder och då fått det till samma år som Elias, bara en tanke…

CarpetDiem
0
#7

#6
Med tanke på vad som finns att hitta på Genline vid denna tidpunkt (runt 1677) i Hällestad, så är det inte så mycket mer än Fb, db och vb som man har tillgång till.

Thomas

Hälsningar

Thomas
Sajtvärd på Whisky och medarbetare på Järnbruk

lkvist
0
#8

#2 Kan man inte fråga den personen som har uppgift om Elin om en källhänvsning?

CarpetDiem
0
#9

#8 Borde vara det enklaste, men personen i fråga saknar tillgång till email.
Har dock skickat ett mail till den person som har detta på nätet för att kontrollera uppgifterna.
Jag tror ju iofs att det bara har blivit en dubbelnotering. Elias och Elin kan tolkas lika i fb 1677.

Thomas

Hälsningar

Thomas
Sajtvärd på Whisky och medarbetare på Järnbruk

[ulle2]
0
#10

#5 Längst ner på sid 245 i Hällestad C:2 läser jag så här:

den 25 Martij Jönß Hammarsmeds widh Hammaren twenne barn
dett ena war döfödt, det andra födt och bleft hemma döpt.

dito Arfweds Hammarsmeds barn widh Hammaren.

Om du sen vänder på sidan till 246 så kan du jämföra bokstäverna. Titta på

den 16 Novembris Pehr Bethelson i Qwarntorpet.

Har du sett att Jönß Hammarsmed får tvillingar i januari 1678.  Fick han fler tvillingarpar?

[ulle2]
0
#11

Ps. Ska man göra på något speciellt sätt när man vill byta rad?

I #10 har jag försökt  få rad 2 att sluta efter ordet barn och vill så börja rad 3 med ordet dett. Så ser det också ut när jag skrivit inlägget men sen när jag skickat det blir det som ovan?

När man ska skriva av dom gamla texterna är det bra om man kan följa rad för rad och att det ser ut som i boken, tycker jag.

AndersE
0
#12

#11 Du kan göra radbrytning på två sätt:

  1. Tryck "enter" då får du tom rad emellan - dubbelt radavstånd
  2. Tryck "shift + enter" så får du radbyte med enkelt radavstånd.

Att "skapa" ny rad med mellanslag fungera dåligt eftersom skrivrutan inte blir lika bred hos alla.

AndersE
0
#13

Jag har redigerat #10. Blev det rätt?

svenne
0
#14

#10 Hur får Du till de där snitsiga "S-en" i Jöns?Obestämd

crex
0
#15

alt+225 eller alt+0223 = ß

Genea
0
#16

#6 - mantalslängder och bouppteckningar tillhör inte det som Genline har, men det hindrar ju inte att de finns …  mantalslängder finns i SVAR:s abonnemang t.ex.

När det gäller fb och vb kan de när de finns t.ex. användas för att se vilka faddrar som finns när de "kända barnen" till Bengt (dvs. de i fb belagda barnen) får barn i sin tur - finns det någon tänkbar Elin där? Finns det en Elin i en vb som anges med Bengt som far?

Om en forskare namnges som källa så har ju den som gjort hemsidan hämtat uppgiften någonstans, och bör kunna ange varifrån han gjort det till dig, för kontroll eller för att förmedla kontakten.

Det kan vara en felläsning eller så kan det finnas ett längre resonemang bakom ställningstagandet - eller ett "eventuellt"/"möjligen"/"kanske" som alla tappat bort när de kopierat uppgifterna Flört

[ulle2]
0
#17

#13 Ja, tack precis så tänkte jag det.

#14 Jag kopierar från alternativ teckenuppsättning. Tack till
#15 för tips om kortkommandon.

#12 Aha, då har jag lärt mig nåt nytt igen. Tack igen!

[ulle2]
0
#18

#0 Nu har jag tittat i Risinge fb C:2 i SVAR och dom sidorna är något bättre att läsa. Det döps ganska många flickebarn som får namnet Elin, men jag kan inte finna någon dotter som benämns så till Bengt Hammarsmed.

En dotter Karin hittar jag 1673, 23 9bris.
(bildid A0009284_00065, maskinpag 116, vänster spalt, fjärde nerifrån).

Hans hustru bär ett barn till dop 1676, ?3 Xbris. Möjligen heter barnet Giertru? Förövrigt ser jag inga spår efter Bengt Hammarsmed. Har letat fram till 1680.
(A0009284_00066, maskinpag. 119 vänster spalt)

Och ursäkta att jag blandade ihop smederna litegrann i tidigare svar - det var ju inte Jöns Hammarsmed du ville ha uppgifter om.Skäms

CarpetDiem
0
#19

Hjärtligt tack till er alla.

Den man som har gjort denna utredning är till åren kommen och det har hänt att vi har stött på vissa felaktigheter förr.

Men det är inte hela världen. Det är roligt att leta också även om det stundtals är jobbigt att läsa.

Skönt ändå att ett forum finns där man kan vädra sitt eget jobb och dessutom - som grädde på moset - få hjälp när man har kört fast.

Självklart - kommer någon på nåt mer - eller snavar på något som rör smedsläkten Qvarfordt så tar jag tacksamt emot detta.

Mvh

Thomas

Hälsningar

Thomas
Sajtvärd på Whisky och medarbetare på Järnbruk