Proveniens iFokus

Proveniens

Etiketter: historiahembygdutflyktstipsvisualiseringinformationstjänster
Läst 184 ggr
Niklas
4

Bildkartan, det du inte hittar på andra kartor

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

 
Det finns mycket information i öppna arkiv som inte får den uppmärksamhet den förtjänar. Kartor, fotografier, berättelser och anteckningar till exempel. Många har det gemensamt att de handlar om platser. Jag vill knyta ihop dem och sätta dem i sammanhang som gör dem lättare att begripa och betydligt mer intressanta.

Jag utgår ifrån en karta och placerar informationen där den hör hemma. Fotografi av en ruffig kåkstadsgata på Östermalm i Stockholm. Noteringar om en tragisk ridolycka en vinterdag på 1700-talet i Rånäs. Bilder av en tillfällig och mestadels försvunnen fantasivärld som var Stockholms industriutställning 1897 på Djurgården. Berättelsen om schaktmassorna från Stockholms city som uppenbarade en silverskatt när två 10-åringar lekte i dem där de hade dumpats i Solberga. Landskapsvy med väderkvarnar mitt i Stockholms innerstad.

Det är ett stort projekt som antagligen aldrig blir färdigt. Utmaningarna är många, inte minst tekniskt. Att placera ut 300 fotografier på precis rätt plats på kartan kan lätt ta en vecka. Välja teckensnitt, textstorlekar, färger och skuggor på popupfönster kan ta två. Rita 20 tillfälliga markör-ikoner tar några dagar. Fundera ut hur man lagrar och skickar information om 700.000 intressanta platser till besökarens webbläsare tar månader. Bygga verktyg för att underlätta delar av arbetet kan ta en vecka. Söka efter, hämta, kartlägga och lagra öppna data till kartan tar månader för en enda källa om den är stor. Konvertera fotografier till utrymmessnåla format i flera storlekar tar dagar. Utan min trogna outtröttliga kollega, ChatGPT, skulle jag nog aldrig ha kommit igång. 🙂

Medan jag bygger testar jag kontinuerligt hur det fungerar. Eftersom det ska vara tillgängligt på nätet är det där jag testar. Därmed är det tillgängligt för vem som helst som vet var. Det är en levande prototyp. Du kan se den här:

https://bildkartan.se

Prototyp betyder att det finns massor av fel, både som jag känner till och andra. Utseende, funktioner och innehåll kommer att ändras. Emellanåt fungerar det inte alls. Det kan fungera extra dåligt i vissa webbläsare och på vissa enheter.

Om du lyckas få den att fungera på din mobil eller dator tror jag att du kan ha lite roligt med den. Titta vad som finns i närheten. Kanske bor du granne med en kolerakyrkogård eller har en hålväg som korsar din trädgård. 🙂 Du kan också titta på fotografier av Stockholms innerstad från andra halvan av 1800-talet. Det var verkligen en annorlunda plats då. Mycket var ren landsbygd och trafik gick mestadels till fots eller med häst. Bostäder var antingen små och trånga eller stora och påkostade. Staden var full av affärsverksamheter. Kungsholmen hade åtminstone två fabriker som tillverkade stråhattar. Det sägs ha funnits en gruva på Södermalm och i Tanto låg ett sockerbruk. Stora delar av Östermalm täcktes av Tyskbagarberget. I Vasastan låg Rörstrands porslinsfabrik. De tog sitt namn av den röda stranden där tegelbruket låg. Är du intresserad av militärhistoria och försvarsverksamhet hittar du otaliga fornborgar, skyttevärn och fästningar på Bildkartan.

Hoppas du hittar något intressant. 🙂

(Tryck foton för att öppna dem i hög upplösning.)


Vänliga hälsningar, Niklas

Sök information om Sveriges adelssläkter för din släktforskning

Bildkartan visar det du inte ser på andra kartor.
  • Redigerat 2024-06-04 15:48 av Niklas
Niklas
0
#1

Psst, berätta gärna om du hittar något roligt. 😃


Vänliga hälsningar, Niklas

Sök information om Sveriges adelssläkter för din släktforskning

Carmarino
0
#2

Vilket jobb du har gjort! Spännande.

Har inte hittat något särskilt i mina trakter. Det står bara väldigt summariskt vad punkterna innebär, men jag förstår att du inte hunnit med så mycket ännu. Plus att det måste vara svårt att hitta bilder och information om de olika objekten. Har i alla fall lagt in den i min mobil ifall jag skulle komma i närheten av något sevärt objekt. 😊


¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

Maria
0
#3

Spännande. Hittade mitt hus och en fornlämning bara 30 m bort 🙂

/Maria

Niklas
2
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#4

#2: Igår la jag till den eventuell ytterligare information som finns från Riksantikvarieämbetets samlingar. Det handlar mest om terrängen och orientering, men ibland även ”tradition”. Tradition kan vara gamla skrönor och annan nedtecknad muntlig tradition. I vissa fall är den urgammal och i andra handlar det om nutid.


Vänliga hälsningar, Niklas

Sök information om Sveriges adelssläkter för din släktforskning

Carmarino
0
#5

#4: Intressant. 👍


¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

Niklas
2
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
Förhandsgranskning av bild 1 av 3
Förhandsgranskning av bild 2 av 3
Förhandsgranskning av bild 3 av 3
#6

Jag har lagt till ytterligare beskrivningar i texterna. Det gör en stor del av platserna betydligt mer intressanta. Ofta finns det berättelser innehållande det folk i trakten har delat med sig av.


Vänliga hälsningar, Niklas

Sök information om Sveriges adelssläkter för din släktforskning

Carmarino
0
#7

#6: Spännande. 😊


¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

Denna kommentar har tagits bort.