Tar det lång tid att få test-kit från Family Tree DNA?
Jag beställde ett test-paket i början av december. Ganska snabbt hamnade det hos DHL och slussades runt hos dem i Illinois i fem dagar. Sen tog det tre veckor innan det landade på svensk mark. Nu borde det dyka upp vilken dag som helst. Total leveranstid en månad alltså.
Tog det så lång tid när ni beställde DNA-kit från Family Tree?
#0: Ja
~ Man kommer aldrig först om man går i andras fotspår ~
haflingerforum.nu
#0: Minns inte hur lång tid det tog, men det tog nog runt en månad har jag för mig. Sedan brukar det ta 1,5-2 månader efter man skickat tillbaka det innan resultatet är klart.
¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ
Det finns en svenska som beställer hem en bunt åt gången därifrån. Jag beställde från henne. Det gick snabbt att få. Min mailhistorik är borta just nu, men jag kan ta reda på adressen och pm:a dig.
Sedan tog det nog inte så lång tid att få resultatet. Det beror lite på om de haft en drive just då, då är det många som skickar in.
Många internationella leveranser tar längre tid nu under corona.
Tack allihop för era svar! Det verkar inte som om jag behöver vara orolig än då.
Är det inte lite konstigt att det inte finns snabbare sätt att göra DNA-tester, eller att det inte ens finns labb i Europa? Är det verkligen så svårt? Finns det inte massor av pengar att tjäna med tanke på vad det kostar? Polisen skickar väl inte DNA-tester utomlands?
#5: Polisen har ett eget labb (NFC), men de testar inte på särskilt många markörer, så det är inte tillräckligt för att få fram information som räcker för släktforskning.
Vet inte om det tar så jättelång tid att göra DNA-testningen. Tror mer det beror på att de får in så många test-kit och att det är därför det tar tid. Ett av testen jag skickade in var klart på ca 4-5 veckor medan ett annat tog några veckor längre.
Kan tänka mig att det tar längre tid nu runt jul, för det är nog många som skickat in.
Att du inte fått det kit du beställde beror nog mer på DHL. Det verkar vara de som inte levererar i tid.
Vet inte varför det inte finns labb som privatpersoner kan skicka till i Europa. (Ett av världens bästa DNA-labb finns i Tyskland.) Kanske det inte finns tillräckligt underlag. Det finns, vad jag vet inget släktforskarföretag som sysslar med DNA i Europa. I Frankrike är det ju till och med förbjudet att DNA-testa sig.
http://slaktforskning.blogspot.com/2016/05/dna-tester-ett-brott-i-frankrike.html?m=1
¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ
#6: Du har nog rätt. DHL har haft det i en månad nu. Det finns på ett lokalt distributionscenter.
#6: Det finns säkert labb man kan skicka till i Europa, men vill man hitta släktingar så måste det vara ett företag som sammanställer och kopplar ihop tester i en databas.
Förutsättningen för att hitta en släkting via Family Tree är ju att ens egna släktingar testat sig via deras labb.
#7: Kan du inte kontakta dem och kolla var de har gömt ditt paket? 😉
¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ
#8: Det går att ladda upp sitt resultat från Family Tree till andra sajter, så man kan få träffar där också.
¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ
#8: Ja, det var så jag uppfattat det också. Får man bara sin kod kan man få många svar via andras tjänster.
Hur gjorde ni när ni skickade tillbaks DNA-testet, vad kostade det? Fri retur gälde bara i USA märkte jag. Använde ni det vadderade kuvertet (tänkte så det håller)? Måste man fylla i tulldeklaration?
#12: Det var så länge sedan jag gjorde det, men vad jag minns så lade jag det i det vadderade kuvertet, tillsammans med pappret man ska fylla i. Frankerade kuvertet och skickade iväg det. Portokostnaden hittar du på Postens hemsida. Har för mig att det är vanlig brevtaxa. Då behövde man inte fylla i tulldeklaration, men har sett att man måste göra det numera.
https://www.rotter.se/senaste-nytt/3616-nu-kravs-tulldeklaration-for-dna-kit
¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ
- Redigerat 2022-01-04 03:25 av Carmarino