Proveniens iFokus

Proveniens

Etikett: bildgåtan
Läst 1181 ggr
Cheyenne
0

Vart for vi på semester?

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Född 1969 och barn på 70-talet. Härliga nostalgibilder därmed. Min första utlandsresa som skedde ca 2 månader innan jag fyllde 5 år. Mamma och pappa lånade en Mercedes minibuss (heter det så?) från pappas jobb och tömde den "där bak". In med två solstolar som mina föräldrar sov på samt 3 madrasser som min bror, min syster och jag sov på samt resterande packning. Sen bar det av söderut. Men vad var slutdestinationen?

Foto från den första morgonen efter övernattning på en rastplats någonstans i Danmark. Söt 29-årig mamma med papiljotter och från vänster min bror, min syster och närmast kameran, lilla jag. Året var 1974.

Cheyenne
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

Ledtråd nr 2.

Väl framme vid vårt resmål visade termometern på 32-34 grader i skuggan. Minns än idag (trots att jag var knappt 5 år) den befrielse som infann sig när pappa satte hos på kanten till denna fontän. Vilken stad befinner vi oss i?

Cheyenne
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#2

Ledtråd nr 3 och nr 4 (nr 4 i nästa inlägg)

Samma park, samma stad

Cheyenne
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#3

Nr 4

[SvenA]
0
#4

Kan det möjligen vara Rom tyvärr ser jag bilden mycket suddig men gissa helt vilt med tanke på temperaturen.Och vad jag uppfattar av bilden

Cheyenne
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#5

#4 Rom är en bra gissning men tyvärr fel. En ledtråd till:

Min bror och jag fotade någonstans där jag idag ALDRIG skulle sätta min fot!

Alsterolle
0
#6

#5 Kan det vara Paris? Sista bilden som göteborgarna vitsade till det - "Ejfeltornet". Se lite om göteborgshumor här.

Läge att rädda färgerna med "autocolor"

Cheyenne
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#7

#6

Du har så rätt, så rätt! Poäng till Alsterolle. Och Autocolor är nog på sin plats.

Visst var det Paris men på hemvägen tog vi en avstickare. Var befinner vi oss här? Sista bilden för sen ska jag laga lunch till två pojkar som har höstlov. ;)

[SvenA]
0
#8

Eftersom ni var i Frankrike så kanske det skall vara i Normandi där landstigningen ägde rum i andra värdskriget

Cheyenne
0
#9

#8

Nej, vi hade styrt kosan norrut igen och var på väg hem. Vi befinner oss på Svensk mark men gjorde som sagt var en liten avstickare….!

leja
0
#10

halland någon stans?

Kommer mest ihåg från min första Paris resa(med familjen och tältning i bologneskogen) att min moster(vi var två familjer), ville snåla och beställde vatten på restaurang. Det var det dyraste på notan, Äkta Norskt fjällvatten!!

Cool

Vad ska man ha som signatur tro?

Ingegerd
0
#11

Vild gissning om kalla Sverige, någonstans vid Skälderviken.

Cheyenne
0
#12

Halland är en bra gissning men inte rätt. Platsen ligger närmre än ni tror…..!

AndersE
0
#13

Kul tråd! Kring 1967 lät Pappa bygga om en gammal Citroën-buss (korrugerad plåt) till campingbuss. Två våningssängar bak, som gick att bygga om till matplats. Litet kök med platta och kylskåp bak.

Var de första bilderna från Jardin du Luxembourg?

Strandbilden ser precis ut som Klitterna utanför Ängelholm…

Cheyenne
0
#14

#13

Tack, det var en rolig resa som gick genom Sverige, Danmark, Tyskland, Holland och Belgien. Ffa slår det mig hur unga mina föräldrar var. 29 år och tre barn och så in med hela gänget i en minibuss. Känns onekligen lite charmigare än en charterresa till Grekland ;)

De första bilderna är från slottet i Versailles, så Paris var inte helt korrekt eftersom Versailles ligger utanför Paris.

Ängelholm är dock helt korrekt. Tanken var att vi skulle stanna där några dagar och sola och bada, detta var i slutet på juli 1974 o pappa ville återuppliva sina barndoms somrar hos sin fm o ff, men det var iskallt och regnade hela tiden.

Om du inte hade gissat rätt på Ängelholm hade jag blivit orolig ;)

Cheyenne
0
#15

Ingegärd. Missade ditt inlägg. Helt korrekt är ju Skälderviken, Ängelholm så du får den andra poängen ;)

Ingegerd
0
#16

Tack för poängen! Jag tycker att det påminner lite om Vejbystrand, där jag tillbringade närmare 4 år i barndomen. Därför skickade jag iväg min gissning. Roligt att den inte var så tokig ändå, annars är jag rätt dålig på att känna igen platser.

ambi
0
#17

Härliga bilder!

Och dessa superkorta kjolar! Man fick akta sig, så man inte böjde sig ned med raka ben och vände baken mot någon. Ni kan ju tänka er, om ni inte själv har upplevt det. Jag hade lärt mig, att när jag skulle böja mig ned, för att ta upp något, så fick det ske med böjda knän. Det var mycket insyn på den tiden!

Mera 70-tals bilder önskas!