# Bildrestaurering 2
Author: IngelaS

Här är ytterligare en bild som jag restaurerat, vad tycker ni om den?

Det är tydligen någon avlägsen släkting till familjen..ser ut som han hette Anders ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

Förebilden:

![](../ShowFile.aspx?BinaryId=06501aed-af08-4d0c-b3a8-e07de7f1c005&Filename=bild1-012_org.jpg)

Efterbilden:

![](../ShowFile.aspx?BinaryId=5652cda4-e384-41d0-ae4a-a83b0a8b9f0c&Filename=bild1-013.jpg)

## Comment 1
Author: AndersE

Ansiktet är fint, men annars kan jag tycka att den är lite "för mycket". Skjortan ser ut som om den glänser, slipsen tappar detaljer...

Jag har själv försökt förbättra gamla porträttbilder av den här typen, och jag brukar nöja mig med att ta bort fläckar och repor. Mer återställa bilden till det skick den haft än att "göra om den".

Nu saknar jag ju förstås mycket av din hantverksskicklighet...

## Comment 2
Author: IngelaS

men jag har inte gjort om den Anders, jag har reparerat slipsen eftersom det saknades delar där, jag har inte tagit bort något.

att skjortan blir vitare beror på sepiatoningen som jag gissar var bildens ursprungliga färg sen också beroende på att fläckar är borttagna från skjortan förståss.

Jag tycker inte heller man ska göra om en gammal bild men däremot tycker jag man ska reparera skadade områden i bilden, annars är det inte stor meningen med en restaurering överhuvudtaget :)

## Comment 3
Author: gurin

Ingela

Jag tycker att det ser bra ut även om bilderna är lite för små för att jag verkligen skall se om det hänt något. Jag måste dock hålla med Anders för även jag tycker att bilden har tappat lite detaljer även om reparationen är snygg. Men har du inte gjort något annat än ändrat färgton och fyllt i där det saknades kanske det är så att du skall minska lite på sepiatonen.

Jag tror också att jag skulle ha behållit proveniensen, eller det ditklottrade namnet. Det är så lätt att det annars separeras från den digitala bilden. I och för sig går det utmärkt att lösa med en monterad ram med namnet på eller så.

mvh/gurin

## Comment 4
Author: AndersE

#2 Jag vet inte om jag använder rätt vokabulär, men kan det ha med kontraster att göra? Den undre bilden känns "hårdare", det finns fler nyanser i den övre bilden.

Jag har mest arbetat med PictureIt, men på sistone försökt börja jobba med Photoshop Elements. I PictureIt kan man "öka skärpan" och jag tycker den undre bilden ser ut så?

## Comment 5
Author: gurin

Aha, jag tror att det Anders menar är att du har frätt ut lite för mycket av det ljusa. Dvs dragit den vita spaken i levles lite för långt åt vänster. Skjortan är lite utfrätt vilket också syns lite i ansiktet.

mvh/gurin

## Comment 6
Author: laimer

Ingela

Kul att se ny bild, men jag skulle gärna vilja visa dig

många fotografier av denna typ som du visar här var inte sepiatonade utan gultonen kan bero på lite olika saker som att de exempelvis är uppklistrade på syrahaltig kartong, har legat i kuvert oskyddat med annat mot bildytan. Sepiatoning ser annorlunda ut.

Din bild är jättefint restaurerad men jag tror inte den har varit sepiatonad alls. Det är en svartvit bild med lite svagt rosagrå toning i halvcirkel bakom huvudet för att lyfta fram ansiktsdragen  och mjuka upp bilden. Rimligtvis borde det i detta studiofoto finnas betydligt mera information om strykturerna i krage, slips och kavajen. Möjligen prova att gå åt det blåsvarta hållet istället för sepia. föreBilden verkar annars vara i relativt fin färgkondition som den är.

Men som sagt titta på Darius bild ett är scannat icke färgkorrigerat. 

jag lägger upp två scannade bilder av Darius Hooker en av de original trailblasier i USA.

## Comment 7
Author: laimer

bild två är Darius scannat i färgkorrigeringsläge med  

(Epson perfection 4990 photo) 

Lägg märke till den gråa toningen runt ansiktet som går från grått till svagt rosagrå mot svagt gult. Jag förmodar att fotografen i mörkrummet att maskat av för att få den effektfulla ovala toningen. Studiofotografer kunde göra i mycket av allt vi gör i photoshop manuellt :-) Rynkbortagning exempelviss.... denne man ser ut som ett russin på andra kort från ungefär samma tid :-))))

mvh/laimer

## Comment 8
Author: laimer

Här kommer en till bild. Denna är inte retusherad av mig utan av fotografen själv upptäckte jag när jag scannade den i 1200dpi

men den visar ett exempel på mörkt och ljus och och skillnaden mellan bruna och blåa toner samtidigt som den visar på krativiteten i mörkrummet. Vacker var hon :-O

mvh/laimer

## Comment 9
Author: IngelaS

Tack för tips, råd och synpunkter :)

Bilden är gjord efter min mammas önskemål, det är så jag jobbar. Kunden bestämmer hur han/hon vill ha bilden. Den är inte uppskärpt, däremot har kontrasterna ökats med kurvverktyget eftersom mamma ville få fram ansiktet bättre.

Allt brus ligger kvar i bilden för att behålla den "gamla" känslan (syns dåligt på den lilla bilden)

Gör jag däremot bilder för egen räkning/träning så är det ju naturligtvis bra att ha referenser att utgå ifrån, jag ska spara dina bilder Laimer, dom är kan vara bra att ugå ifrån om man saknar referens.

Sen tror jag att mycket av de toner som syns på gamla bilder idag inte är något som är ditlagd av fotografen utan mer beror på ålder i bilden, de fotona kan inte vara behandlade för att stå emot ålderstecken, inte som dagens bilder.

Jag ska försöka bygga upp ett bibliotek med toner och annat som man kan ha användning av. Tack igen för feedback! :)

## Comment 10
Author: AndersE

IngelaS, det var roligt att få titta på dina bilder. Jag förstår att din mamma är nöjd. Bilden ser verkligt bra ut!

Du är välkommen tillbaka - för att låta oss se på fler bilder, eller hjälpa oss med våra.
