# Länktips - Tidigmoderna konkurser i Stockholm
Author: Cheyenne

På Stockholms Stadsarkiv kan man nu söka i en databas innehållande 'Tidigmoderna konkurser'.

Citat; _"I dagsläget innehåller databasen samtliga konkursärenden vid Stockholms magistrat och rådhusrätt från 1707 till 1849 och samtliga uppropsprotokoll från 1689 till 1849. Databasen Tidigmoderna konkurser är en aktiv databas som hela tiden fylls på med ny information."_

  
[Länk till sidan](http://www.ssa.stockholm.se/sv/Anvand-arkiven/Sokvagar/Tidigmoderna-konkurser/)

[Direktlänk till söksidan/databasen](http://www.ssa.stockholm.se/sv/Anvand-arkiven/Sokvagar/Tidigmoderna-konkurser/Sok-i-diariet/)

**Varje konkursakt har en blåmarkerad länk till TMK om man vill se registret i original (en skannad PDF).**

  

===

## Comment 1
Author: Cheyenne

SSA är lite tysta ibland om sina nyheter. T ex gjorde man inget större väsen när man lanserade sökdatabasen "Dödsbevis" eller dito "Långholmens fångarkiv 1810-1849".

## Comment 2
Author: Cheyenne

På TMK's sida finns viktig information rörande om man vill se hela akten eller domen i original.

"Akter och domar i original
===========================

Akter och domar som inte finns i digital form i databasen kan beställas i original i Stockholms stadsarkivs läsesal på Kungsklippan 6. Beställ med hjälp av de uppgifter som anges nedan.

### Akter

Magistraten och rådhusrätten, serie F6a, aktuellt aktnummer/år

Det är inte nödvändigt att ta fram aktuellt volymnummer ur arkivförteckningen. Notera att det finns konkursärenden där akten inte bevarats.

### Domar

Före år 1800: Magistraten och rådhusrätten, serie A3a, volym (erhålls genom arkivförteckning 138 i läsesalen eller i [Nationell ArkivDatabas (NAD)](http://www.nad.ra.se/archive_index.aspx?id=59f0ad14-7cad-493b-b40c-feac9a643ad2&s=Balder "Länk till NAD").

Från och med år 1800: Magistraten och rådhusrätten, serie A4a, volym (erhålls genom arkivförteckning 138 i läsesalen eller i [Nationell ArkivDatabas (NAD)](http://www.nad.ra.se/archive_index.aspx?id=59f0ad14-7cad-493b-b40c-feac9a643ad2&s=Balder "Länk till NAD").

Domen söks sedan med hjälp av notariens namn + domdatum. Det är relativt vanligt att domen inte bevarats eller inte återfinns i aktuell notaries bunt med domar. Den kan då återfinnas i en annan notaries bunt eller på annan plats i någon av domvolymerna.

Saknas notariens namn eller exakt domdatum kan man beställa fram samtliga volymer för ett år och söka manuellt: Magistraten och rådhusrätten, serie A3a (alt. A4a från och med år 1800), aktuellt år / samtliga volymer för det året.

Saknas notariens namn i diariet kan det i många fall hämtas ur uppropsprotokollet. Se sidan [Gäldenärer och borgenärer](http://www.tidigmodernakonkurser.se/index.php/page/8 "Länk till Gäldenärer och borgenärer") för information om länkningen mellan diariet och uppropsprotokollet."

## Comment 3
Author: AndersE

Konkurser... Kul exempel på hur oändligt mycket kul det måste finnas i olika arkiv.

Här kan ju någon hitta hela bakgrunden till en ekonomisk tragedi som kanske varit en släktskröna och nu kan förklaras.
