# Emigrant Otto V. Andersson
Author: svenne

För en god väns räkning söker jag uppgifter om rubricerade person efter ankomsten till Nordamerika. Är inte särskilt duktig själv på just amerikaforskning men jag vet att några här är riktigt bra på det.  
  
Nåväl, Otto Valentin Andersson, född 1893-10-12 i Finnerödja (R) utvandrade till "Brittiska Canada" från Västra Harg (E) 1912-05-04 enl. församlingsboken.  
  
Han flyttade troligen senare över till USA, hans hustru skulle ha hetat Marta och han var på besök i Sverige sommaren 1967, det är i stort sett allt de vet om honom.  
  
Har hittat honom i Emigranten populär där destinationsorten uppges vara Winnipeg, så så långt är jag på banan.

## Comment 1
Author: svenne

Hittade denne Otto Andersson i Family Search och eftersom födelsedatumet stämmer inbillar jag mej att det kan vara samma person. I så fall skulle han ha avlidit i april 1978 och var då bosatt i Melrose Park, Cook, Illinois.  
  
Går det att utifrån detta få reda på något om hustrun och ev. barn och på vilka andra ställen han kan ha bott?

## Comment 2
Author: chrissan

Här finns han i mönstrade till 2a världskriget:

Name: Otto Valentin Anderson  
Birth Date: 12 Oct 1893  
Birth Place: Finnerödja, Sweden  
Residence: Melrose Park, Illinois  
Race: White

Hustrun heter Martha och han jobbar på John Grifiths & son, Great Lake Naval Training Station.

## Comment 3
Author: swemah

I april 1924 reser Otto V Anderson över gränsen från Canada. Han ska var i USA mer än 6 månader, ska till Chicago, Illinois. Han bor i Winnipeg och kvar där är hustrun Martha, ädressen har jag svårt att läsa. Född i Finnerodga, Skaribor

Källa: Boarder passing Ancestry

## Comment 4
Author: chrissan

Och enligt Manitoba Vital Indexes:

GROOM'S LAST NAME: ANDERSON  
GROOM'S GIVEN NAMES: OTTO VALENTINE  
BRIDE'S LAST NAME: ERICKSON  
BRIDE'S GIVEN NAMES: MARTHA AQVILINA DATE OF MARRIAGE: 19/10/1922  
PLACE OF MARRIAGE: E KILDONAN  
REGISTRATION NUMBER: 1922,037363  
REGISTRATION DATE:

## Comment 5
Author: chrissan

Martha emigrerade 1905 med sina föräldrar Jonas och Britta, de bor 1916 på 223 Leighton i Ekildonian. Jonas är målare 46 år och Britta är 45

Martha är 18 år 1916 i census.

## Comment 6
Author: chrissan

Och här har vi dem:

Eriksson, Jonas 1870 Far  
Persdotter, Brita 1871 Mor  
(Barn), Märta Aqvilina 1898 Barn

Post 3286473

Märta Aqvilina

f. 1898 i Järvsö (Gävleborgs län, Hälsingland)

d.  
Flicka, barn i familjen

Öije  
Järvsö (Gävleborgs län, Hälsingland)

Födelseort i källan: Jerfsö

## Comment 7
Author: svenne

Fantastiskt!  
Stort tack till Er båda.  
Finns det möjligen någon uppgift om ev. barn någonstans?  
  
Ang. Märtha Aqvilinia är hon då född i Järvsö 1898-06-09.  
Hittade denna kvinna, död 1980 som enl. födelsedatum kan stämma, men dödsorten uppges som LA, Californien. Kan hon ha flyttat från Illinois efter makens död två år tidigare? Verkar långsökt men kanske något barn bodde där som hon flyttat till, men det kan mycket väl vara fel "Martha".

## Comment 8
Author: chrissan

Ser lite konstigt ut, hon har fått sitt Social Security i Texas, det bör vara ca 1950.

## Comment 9
Author: chrissan

Den här stämmer bättre:

Name: Martha Anderson  
SSN: 319-56-7800  
Last Residence: 60532 Lisle, Du Page, Illinois, United States of America  
Born: 9 Jun 1898  
Died: Sep 1983  
State (Year) SSN issued: Illinois (1973)

## Comment 10
Author: svenne

#9 Det stämmer bättre än mitt rön.![Skäms](http://proveniens.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")  
Är som sagt dåligt garvard på "Amörka", bättre på Värmland!![Flört](http://proveniens.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 11
Author: swemah

De båda blev amerikanska medborgare 14 jan 1932, så de borde finnas i census 1930

## Comment 12
Author: svenne

Tack för alla Era svar, har nu överlåtit uppgifterna på min gode vän som blev mycket glad. Han hälsar och tackar chrissan och swemah för hjälpen.
