# Rättegångsfall om tidelag från 1711
Author: Jerlerup

Har publicerat en text ur ett rättegångsprotokoll som är intressant och som Martin Brandt till största delen har nedtecknat och läst av.

[http://jerlerup.wordpress.com/2010/09/09/trulls\_kullenberg/](http://jerlerup.wordpress.com/2010/09/09/trulls_kullenberg/)

Det är ett mål från 1711 där ryttaren Trulls Joensson Kullenberg (född i Jonstorp) ställs inför häradstinget i Luggude härad misstänkt för tidelag (sex med djur). Trulls skulle ha gjort detta brott, som bestraffades med döden om man blev förklarad skyldig, år 1706 när han var dräng hos sin släkting Nils Trulsson på Kullagården i Brunnby.

Någon tid efter det misstänka brottet rymde Trulls till Danmark och tvångsvärvades till dansk soldat. Trulls deltog som ryttare på den danska sidan i slaget vid Helsingborg 1710. Efter förlusten rymde han från den danska armén och fångades efter ett tag av de svenska myndigheterna. Han ställdes då inför rätta för tidelagsanklagelserna.

Drivande för att få till en rättegång verkar den stränge och nitiske prästen Erik Sinius ha varit. Han var pastor i Brunnby vid tillfället. 15 år senare var han inblandad, och pådrivande, i den sista stora häxprocessen i Kullabygden.

Trulls frikändes. 1712 var det en ny rättegång om hans landsförräderi där han troligen också frikändes (jag återkommer till detta).

Bland de andra inblandade personerna hittar man Nils Trulsson, stamfader till Kullasläkten. Han levde 1658-1737 och bodde uppe på Kullagården på Kullaberg. Nils och Trulls var för övrigt släktingar.
