# Bara för medlemmar
Author: AndersE

_Edit: Upplägget är ändrat. Läs mer här - [länk.](http://proveniens.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=e5b01586-72a4-4f40-a1fd-010f977e0cc9&GroupId=d984cb91-adc7-4a93-be5e-5ef4da43d8de&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ForumGroup)_

Jag har låst diskussionsgruppen "Kantstött porslin" så att den bara är öppen för Proveniens medlemmar. Orsakerna är två:

*   Diskussionerna i "Kantstött porslin" är tänkt att vara sådana som inte berör Proveniens direkta inriktning. Här ska vi kunna "chatta" loss om allt möjligt och omöjligt - och det bör inte vara så intressant för den tillfällige besökaren.
*   Jag tänker mig också att det kan kännas ganska behagligt att veta att det som skrivs i "Kantstött" bara läses av Proveniens medlemmar.

Har ni problem att läsa i "Kantstött" så hör av er. Det krävs en viss administration så jag kan ha missat något...

## Comment 1
Author: AndersE

Jag har gått igenom listan noga nu så jag hoppas alla har tillgång till "Kantstött" nu. De inläggen känner ni igen genom att de har ett "hänglås".

## Comment 2
Author: AndersE

För er som än så länge valt att bara vara åskådare på Proveniens vill jag påminna om att ni missar en del trevliga "utanför-ämnet-diskussioner" som vi för i gruppen "Kantstött porslin" som bara är öppen för medlemmar.

**Att bli medlem i iFokus är gratis - du behöver bara uppge en giltig e-adress!**

**Att sedan bli medlem i Proveniens är lika enkelt som att trycka på "Lägg aktuell sajt till favoriter" längst ner till höger på skärmen!**

## Comment 3
Author: Tord

Finns "Kantstött....." kvar? Hur kommer man åt den?

## Comment 4
Author: svenne

Mmm. jag är inloggad nu och kan klicka på rubriken "Kantstött", men sedan händer inget mer...![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)

## Comment 5
Author: Roolaid

Jag lyckades komma in även om det var långa svarstider.

## Comment 6
Author: rune

Nu verkar det funka för mej. Förhoppningsvis ses vi nån gång senare.

rune

## Comment 7
Author: AndersE

Kantstött hittar ni längst ner bland forum-grupperna, med en röd rubrik.

Inläggen har en liten hänglås-symbol framför sig.

## Comment 8
Author: svenne

Aha, nu ramlade 25-öringen ner!

Förresten, kan man deleta ett eget inlägg själv eller måste det göras av "moderatorn"?

## Comment 9
Author: Tord

Jag hittar fortfarande inte "Kantstött...". Beror det på min bristande intelligens eller på att jag använder Firefox?![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 10
Author: kjersti

Nej på att du inte har loggat in som medlem, tror jag.:)

Testar nu med Firefox och såg inte "Kanstött " först .

Men sedan jag loggat in framträder det längts ner i raden av ämnen här till vänster i Rött.

## Comment 11
Author: Tord

Jag har loggat in som medlem, men inget "Kantstött" kan skönjas. Jag kanske inte är fullvärdig medlem???![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 12
Author: AndersE

Jodå Tord! Däremot krävs det ett visst "manuellt" arbete av mig efter att jag sett att en ny medlem kommit in...

Nu hoppas jag det fungerar även för dig!?

## Comment 13
Author: Tord

Ditt arbete var nog inte tillräckligt "manuellt". ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif) Kommer fortfarande inte in trots omladdning av sidan. ![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif)

## Comment 14
Author: Sivan

Jag ser heller inget "kantstött" på min dator.

## Comment 15
Author: AndersE

Just nu arbetas det på tekniken så jag kan inte göra något, men så fort det är klart ska jag kontrollera det Sivan.

## Comment 16
Author: Sivan

Tack för svaret.

## Comment 17
Author: Lillan

Hej igen!

Jag måste säga att det inte är särskilt lätt skriva här. ' The curser' hoppar och dallrar hela tiden och allt tycks ostadigt på något vis. Sedan så kan jag inte se det jag skriver, det försvinner ut under ramarna och jag måste skrolla fram och tillbaks för att kolla texten.

Kanske ordnar det sig.

Lillan

## Comment 18
Author: AndersE

#17 Det låter ju väldigt trist Lillan.

Kan det bero på skärmupplösningen att text försvinner under ramarna?

Har du möjlighet att ändra/öka upplösning.

## Comment 19
Author: Tord

Vill bara meddela att jag nu kan se "Kantstött"  (sedan igår, tror jag).

## Comment 20
Author: AndersE

Härligt Tord.

Eftersom det varit (och kanske är för någon) strul så öppnar jag upp "Kantstött" tills jag fått koll på varför det inte fungerat.

## Comment 21
Author: AndersE

Jag hoppas allt ska fungera igen. Kantstött är åter en stängd forum-grupp öppen endast för Proveniens medlemmar.

Om någon medlem inte kan se Kantstött så säg till!

## Comment 22
Author: AndersE

Jag puttar upp denna för nytillkomna medlemmar!

## Comment 23
Author: AndersE

Om någon medlem inte kan läsa "Kantstött" kan ni väl höra av er!

## Comment 24
Author: AndersE

Putt!

## Comment 25
Author: svenne

Funkar fint här!

## Comment 26
Author: Leiper

En putt till då det blev aktuellt igen...
