# Kyrkogård i Kalmar
Author: guan

Min dotter och jag har varit på minisemester i Kalmar. I väntan på en guidad tur på slottet gick vi och tittade på kyrkogården som ligger intill slottet (södra kyrkogården??) och där såg vi så underligt en massa små, diskreta gravstenar på en stor gräsplan - lite här och där, inte ordnade i rader eller så - där alla avlidit 1909 eller 1910.

Är det någon här från Kalmar kanske, eller annan, som känner till vad detta kan bero på? Varför samlades de så här, varför är de så små (det var både unga och gamla människor).

För övrigt var det en mycket intressant kyrkogård...

## Comment 1
Author: Cheyenne

Det är nog ett sk. **Linjegravsområde**. Så kallade **Köpegravsområden** är som det låter, dvs gravar för de som vill köpa sig en plats. Ofta familjegravar. De som hade råd att köpa sig en grav hade oftast också råd med en stor sten. Köpegravarna placerades utmed gångarna eller i anslutning till kyrkan eller ett kapell.

Linjegravsområdena placerades inne i i själva kvarteren, dvs inte utmed en gång. T ex på en större gräsyta. De som inte hade råd att köpa sig en grav hade heller inte råd med en stor sten. Skulle tro att man fyllde på ett kvarter i taget med dessa linjegravar varför de som vilar just där ni stod, avled åren 1909 och 1910.

Bifogar en kyrkoantikvarisk rapport från Kalmar Södra kyrkogård. Det är en pdf. Om du tittar på sidan 17 så  visas hur ett Linjegravsområde ser ut. Var det något liknande du såg?

[Kalmar Södra Kyrkogård](http://www.svenskakyrkan.se/default.aspx?di=182398)

## Comment 2
Author: guan

Jaadå! Jag visste nog att jag skulle få ett bra och sanbbt svar här!

Jag kan bara tacka, Cheyenne. Jättespännande läsning, när man just har varit där.

## Comment 3
Author: Cheyenne

Vad bra! Alla kyrkogogårdar eller begravningsplatser har dock inte denna strukturen.
