# Läshjälp - Efternamn år 1885
Author: Cheyenne

Någon som skulle vilja hjälpa mig med att tyda Hilmas efternamn? Jag har en klar och tydlig uppfattning om vad jag tycker namnet är men får ingen träff på det i de vanligaste sökbara källorna. Jag kan därmed ha tytt det fel. Jag skriver inte ut vad jag tror/trodde att det står för att minska risken av att någon blir "påverkad".

## Comment 1
Author: Phryxe

Krauksterman?

## Comment 2
Author: Cheyenne

Tack! Det var det jag också läste!

\*hmmm\* Får söka vidare på det namnet.

## Comment 3
Author: Phryxe

Är detta enda belägget du har för hennes efternamn?

## Comment 4
Author: Phryxe

Det framgår inte vilken handling detta är hämtat från. Kan det vara en felskrivning av Kragsterman pga att man hört fel?

## Comment 5
Author: Cheyenne

Tack snälla. Jag fann personen med namnet Hilma Kragsterman..

## Comment 6
Author: ambi

Utan att veta vad ni kommit fram till, så sökte jag på Kr\*sterman i Sv. befolkning 1890 och fann också en Hilma Kraksterman född 1868. De andra med det namnet är stavat med Kragsterman. Visst verkar det hellre stå ett k istället för ett g.

Står det inte Krauksterman?

## Comment 7
Author: Cheyenne

Den jag söker står som Kragsterman under 6 poster i Rotemansarkivet samt i folkräkningen 1900. Född 1868 i Söderby-Karl. Samma person står som Kraksterman i folkräkningen 1890.
