# Nyheter på gång
Author: AndersE

Inom en snar framtid (kanske till helgen) kommer det en del nya saker på iFokus:

*   **Ikon för värd och medarbetare**

Värdar och medarbetare kommer att kunna kryssa i en kryssruta som gör att det visas en ikon i inläggslistan och inlägget eller kommentaren att det är skrivet av en värd eller medarbetare. Detta gäller givetvis bara på den egna sajten.

*   **Skriva anonymt**

Medlemmar som har iFokus Plus kommer att kunna skriva trådar där man är anonym. Det är en funktion som är värdefull på sajter som tar upp lite mer känsliga ämnen.

*   **Enklare att bli medlem i sajt**

På sajtens startsida kommer en knapp för att lägga till sajten som favorit.

*   **Personligt aktivitetsindex tas bort**

Det personliga aktivitetsindexet tas bort. Det har inte lett till bättre aktivitet, men däremot till mycket förvirring och dessutom sämre prestanda.

*   **Högerspalten ändras lite**

Högerspalten kommer att förändras lite när stenarna försvinner. Bland annat kommer medlemmar kunna se hur länge de har kvar på iFokus Plus och iFokus Minus och dessutom...

*   **Chat**

I högerspalten kommer det att finnas en chat för de med iFokus Plus. Chatten kommer att aktiveras för de sajter som har tillräckligt med aktivitet i forumet och om man själv vill ha chatten aktiv.

(_Den största risken med en chat är att det bara står "hallå?" eller "någon här?" eller "här var det dött...". Det skadar bara sajten. Därför kommer det krävas en viss aktivitet på sajten innan man får aktivera chatten_.)

## Comment 1
Author: AndersE

Proveniens bör ha tillräcklig aktivitet för att få chat. Det har efterfrågats av några. Ska bli kul att se hur den utformas och om/hur den kommer att användas.

## Comment 2
Author: AndersE

Det har framförts farhågor om att möjligheten att skriva anonyma inlägg skulle kunna missbrukas.

Själv kommer jag inte att kunna se vem som skrivit, men om det skulle missbrukas har iFokus administratörer möjlighet att stänga av den som gör det.

## Comment 3
Author: AndersE

Enligt den information jag har nu dröjer det troligen till en bit in på kommande vecka innan vi får se detta.
