# Selma Engman född 1859 i Riseberga fs
Author: Cheyenne

Skulle någon här ha vänligheten att kika i födelseboken för Riseberga, Kristianstad län efter rubricerad persons födelse? Tyvärr har jag bara årtalet 1859. Vem var hennes föräldrar? Ev. kan hon vara en syster till min morfar mormor som jag i så fall har missat i min tidigare forskning.

## Comment 1
Author: Loucar

Selam Engman föds 18590909 döpt 18590919 i Ljungby (?) nr 6, Riseberga fader soldaten Kristian Engman och moder Maria Tuvesdotter

## Comment 2
Author: Cheyenne

Tack igen Loucar. Då var hon inte syster till min mf mm. Eventuellt att det finns något släktskap.

Jag reagerade dock på hennes arbetsgivare. ![Skrattande](http://proveniens.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Sv.Bef.1890

Engman, Selma  
Tj. Piga

f. 1859 i Riseberga (Kristianstads län, Skåne)

Ogift kvinna, ensam i familjen

**Spången Gästgifvaregård**  
Riseberga (Kristianstads län, Skåne)

[Spången](http://www.spangen.se/)

## Comment 3
Author: Loucar

Nu blev jag ju sugen på äggakaka med fläsk bara för jag gick in på den länken ![Flört](http://proveniens.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 4
Author: Cheyenne

Det blev jag med! Min vana trogen kollar jag alltid in menyn först! ![Tungan ute](http://proveniens.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")
