# Vill du bli redaktör?
Author: AndersE

Det finns ett ledigt jobb (50 %) att söka som redaktör på Släkthistoriskt Forum - [länk](http://www.genealogi.se/forbund/index.htm)

## Comment 1
Author: chrissan

Var det inte Cheyenne som skrev häromdagen att hon var intresserad?

Om jag inte redan hade ett jobb som kräver för mycket tid, så skulle jag nog vara intresserad. Men jag hinner ju inte ens det jag ska här.

## Comment 2
Author: AndersB

Go for it, Cheyenne! ![Glad](http://proveniens.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 3
Author: AndersE

[Sista chansen...](http://www.genealogi.se/forbund/index.htm)

## Comment 4
Author: mbss

En bekant till mig var intresserad av tjänsten och frågade lite hur läget var i förbundet, hon är inte så aktiv i släktforskning.. Vad svarar man på en sådan fråga? :)

Hon bad mig summera lite om vad som skrev i kategorin Släkthistoriskt Forum i Förbundsforumet... Och det gav väl inte den mest positiva bilden av det hela kan jag ju milt sagt säga..

Jag tycker det är bedrövligt med allt tjaffs och bråk och det blir nog ingen lätt sits att sitta som redaktör.

## Comment 5
Author: Cheyenne

Jag var intresserad av tjänsten (och är egentligen fortfarande) men en 50 %-ig tjänst...!? Då har man ju plötsligt plockat bort all uppdatering som sker på Rötter, tex Porträttfynd. Detta ska tydligen läggas på en annan ny tjänst. Och i ärlighetens namn, hur mång kan överleva på en halvtidstjänst?
