# Veckans bild - v838
Author: AndersE

Veckans bild påminner oss om en dramtisk period för drygt 100 år sedan då unionen med Sverige upplöstes.

En kort historisk resumé.

1814  
Unionen mellan Sverige och Norge upprättas formellt den 4 november 1814.

1884  
Parlamentarismen införs i Norge. Folket får genom Stortinget makt över regeringens politik.

1895  
Sverige hotar Norge med krig och det norska Stortinget tvingas att backa i sin unionspolitik.

1905

7 juni - Stortinget förklarar unionen upplöst

28 juli - Riksdagen antar Sveriges krav för en upplösning av unionen.

13 augusti  - Folkomröstning i Norge om att upplösa unionen.

26 oktober - Unionen blir formellt upplöst

Uppgifterna hämtade från norge.se. [Läs mer!](http://www.norge.se/1905-2005/sweden/union/union.htm)

![Unionsupplösning 1905](../ShowUserFile.aspx?BinaryId=b0013704-617b-4541-bb35-6edaa62a7467)

Bilden ovan kommer från Alsterolle. Därifrån kommer även bildtexten:

"Männen bevakar järnvägsbron över älven i Lindfors - Hökebro eller "Tasshammaren" i Molkomstrakten. Det befarades att norska sabotörer skulle spränga broar och störa svenska transporter. Avståndet till norska gränsen ca 100 km.

Längst till vänster syns Hjalmar Gustafsson från Upperud, som var Nyeds kommuns "allti allo". Hjalmar dog 1946."

## Comment 1
Author: AndersE

Bilden i större storlek...

## Comment 2
Author: chrissan

Jag har nog tipsat förut om dessa böcker, tyvärr endast tillgängliga på norska (bokmål):

En av Norges bästa biografiförfattare Tor Bomann-Larsen (böckerna i fel ordning här) 

*   _Vintertronen. Haakon & Maud III_ (2006)
*   _Folket. Haakon & Maud II_ (2004)
*   _Kongstanken. Haakon & Maud I_ (2002)

De behandlar uppkomsten av Norge som självständig stat, valet av kung (inte lätt!)  och unionsupplösningen. Spännande och mycket intressant läsning. Pikanta detaljer om kung Olavs ursprung, intressant inblick i den tid som trodde på "det blåa blodet", krigsförberedelserna som också ses på veckans bild.

Samme författare har också skrivit en ypperlig biografi över en Norgeshelt (norsk hjälte), Roald Amundsen, som senare blev film. Mycket uppskakande för bilden av Amundsen som hjälte och stor man i Norge.

## Comment 3
Author: lizzkulla1

hönsen ligger små ägg i år , heter en av bert andersson som handlar om tyskar norrmen och svenskar vid norska gränsen under andra världskriget,  har hört att denna bok skulle ha någon anknytning till arvika.

## Comment 4
Author: Ronny-K

Ser att gubbarna på bilden bär armbindel och märke i hatt/keps.

Är dom tidiga landstorms gubbar?
