# Bokfynd
Author: chrissan

Idag var det 9 grader varmt och regn så det fick bli en tur till Loppis. Där fann jag 6 band av Fredrika Bremers "Hemmen i den nya Världen. En dagbok skriven under tvenne års resor i Norra Amerika och på Cuba", ursprungligen utgiven 1853-54, denna upplaga 1981, med bilder. 150 kronor, det tyckte jag var ett fynd. Speciellt för att ge lite kött på benen i emigranforskningen.

## Comment 1
Author: AndersE

#0 Gratulerar!

Återkom gärna när du läst lite...

## Comment 2
Author: Anna-hfg

Var på Kristianstads bokfestival idag. Hittade några böcker, inte historiska men på borden såldes massor med både historiska och annan facklitteratur. Ni som befinner er nere i Skåne i månadsskiftet aug-sep passa på att gå på festivalen, man kan traffa på författare också inte bara hitta böcker.

## Comment 3
Author: Finnmossen

Och i Stockholm har vi Långa bokbordet, som äger rum i slutet av augusti varje år. Då är större delen av Drottninggatan fylld av bokbord från förlag, antikvariat, föreningar, institutioner och enskilda, och man ser många böcker som man sällan ser annars, och billigt brukar det vara.

## Comment 4
Author: chrissan

Just folk med våra intressen hitta ju ofta böcker som andra kanske inte är så intresserade av men som för oss är rena fynden. Udda bygdeberättelser tex. Och jag som retades med min far för hans gamla prästmemoarer och böcker om bygdeoriginal en gång i tiden. Nu är jag själv samlare av sådana udda böcker.

## Comment 5
Author: Cheyenne

Jag tycker böckerna är värda sin vikt i guld. Har tidigare berättat i ett annat forum att jag "investerat" i gamla ex av tex Svenska Släktkalendern av de tidigare årgångarna. 150 kr på ett antikvariat i Stockhholm tycker jag nästan är olagligt billigt för en sådan guldgruva.

Nu har jag spanat in via antikvariat.net några olika böcker om skeppsbroadeln i Stockholm (1700-1800-talssläkter) som antikvariaten ska ha mellan 130-200 kronor för beroende på bok och skick. En nutida inbunden roman kostar mer än så.

## Comment 6
Author: Cheyenne

Appropå gamla böcker. Jag har hittat en bok jag gärna vill köpa som på intet sätt handlar om mina anor utan om en annan skeppsbroadelfamilj, nämligen Lefebure. Tror den skulle vara hemskt intressant att läsa då den är skriven och utgiven samtida med skeppsbroadelns storhet, nämligen, i detta fallet 1760. (annars är det mesta som skrivets i ämnet av yngre datum).

Boken är alltså väldigt gammal och kostar några kronor. Problemet är att sidorna är ouppskurna. Begår man ett helgerån eller en synd om man tar fram kniven? Vill inte lägga så mycket pengar om jag inte kan läsa boken men förstår vikten av behålla värdet på boken som antikvitet.

## Comment 7
Author: AndersE

Jag handlar också rätt mycket gamla böcker. Hittar jag en bok med uppgifter som har anknytning till släkten, vill jag gärna ha den.

Jag använder oftast nätantikvariaten. Där finns mycket, och det har alltid fungerat bra att handla där.

#6 Jag tycker absolut du ska sprätta. Jag tycker gamla föremål ska användas - naturligtvis försiktigt och med respekt.

Det är kanske skillnad om du ser boken som en investering, men jag tycker det är att visa större respekt för boken, om du kan läsa den.

## Comment 8
Author: Cheyenne

#7 Tack för ditt svar. Jag är väldigt intresserad av antikviteter men just denna bok vill jag läsa då den troligen ger en bra bild av de stora köpmanshusen i Stockholm vid denna tid.

Hittade även denna bok:

"ROSENBORG, Einar. Stockholms borgerskaps enkehus 1724-1924. Anteckningar ur en 200-årig historia. Stockholm, Svenska Andelsförlaget, 1924. 8:o. 72,+ (2) s. Monterade planscher i pagineringen. Grått hkbd med ryggtiteletikett av svart skinn, marmorerade pärmpappere, sprängda sniott och medbundet omslag. Stockholms Stadsarkivs exlibris och stämplar, samt utgallringsstämpel. 44422 250:-"

Någon stockholmsforskare som känner till boken och dess innehåll?

## Comment 9
Author: AndersE

På mitt lokala bibliotek säljer de ut gamla böcker en gång om året. Nu senast kom sambon dit sent, och då fick man köpa en kasse med böcker för tio kronor. Förutom några böcker till barnen fanns en hon trodde jag var intresserad av.

Den heter "Ur Svenska hjärtans Djup... - Bilder från Oscar II:s Stockholm" och är en tjock inbunden bok som är mycket rikt illustrerad. Stockholmsbilder (teckningar och foton) från ca 1870-1905. Allt från fattigaste fattigkvarter, via interiörbilder i borgerliga våningar till den kungligaste glans. Naturligtvis finns även långa textpartier, som jag inte hunnit läsa ännu...

Mycket charmig tycker jag, och den måste ju vara ovärderlig för den som söker Stockholmsbilder från den epoken. (Jag skall visa några exempel senare..)

Jag fick alltså min för ca en krona, men den finns på nätakvariaten från ca 130:- och uppåt.

## Comment 10
Author: Monkey

I en kasse med böcker, som vem som ville fick ta, hittade jag en pärla - "Prästdottern" av Hildur Dixelius, tryckt 1925. Så här börjar den:

"På loftkammaren i ett litet kapellpredikantboställe av Västerbottens lappmark satt kapellpredikanten Samuel Unaei unga hustru, Sara Alelia, en vinterafton nådens år 1798 och präntade vid fönsterbordet. "

Jag fastnade direkt och sträckläste boken. Lärde mig mycket om villkoren för fattiga präster i slutet av 1700-talet och framåt. Har ju alltid hört att präster levde gott på sitt tionde, men så var inte fallet här. Ville förstås veta hur det gick för familjen och hittade del 2, "Prästdotterns son" på nätantikvariat. Lika bra den. Del 3, "Sonsonen", letar jag fortfarande efter. 

Visste inget om Hildur Dixelius men hon skrev böcker med psykologisk insikt, som det står i mitt lexikon.

## Comment 11
Author: chrissan

Sven Delblancs böcker om hans anfader Samuel visar också på misären. Hela sviten: Samuels bok, Samuels döttrar, Kanaans land och Maria Ensam är mycket läsvärd.

## Comment 12
Author: Cheyenne

Med anledning av #9 puttar jag lite. AndersE, kan vi få se några exempel ur boken?

## Comment 13
Author: AndersE

#12 Ooops, vi får se...   ;-)

## Comment 14
Author: Cheyenne

Ett älskat barnprogram på temat Nostalgi. Och gissa om jag blev förvånad när jag fann denna på Youtube. Proviniens i kubik :)

[Boktipset ](http://www.youtube.com/watch?v=37nK8oBk5l4 "http://www.youtube.com/watch?v=37nK8oBk5l4")

## Comment 15
Author: Monkey

Ja, Sven Delblancs Samuel-böcker är otroligt bra, även böckerna om hans egen barndom och senare liv.
