# Lindebarn
Author: Cheyenne

Jag har försökt finna information om betydelsen av ordet "Lindebarn" . Detta pga av att jag alltid trott att det endast hänvisar till det faktum att spädbarn i Sverige lindades hårt fram till åtminstonde sent 1800.

MEN idag har jag påbörjat en roman som utspelar sig i Stockholm på 1700-talet och där spädbarns benämns allmänt som "lindebarn". Vilken är den rätta betydelsen av ordet och har någon något bra länktips med mer information?

## Comment 1
Author: AndersE

[SAOB](http://g3.spraakdata.gu.se/saob/ "http://g3.spraakdata.gu.se/saob/") bekräftar väl det du själv skriver...?

Dvs "eg.: spädbarn som klädts i linda; numera vanl. allmännare: spädbarn"

## Comment 2
Author: AndersE

[Norsk ordbok](http://no2014.uio.no/tekster/sok/index.php "http://no2014.uio.no/tekster/sok/index.php") visar också att det är ett ord som (ganska tidigt) fått en allmän betydelse som spädbarn.

[Dansk artikel om barnklädsel](http://www.livinghistory.dk/artikler/Barnedragter.pdf "http://www.livinghistory.dk/artikler/Barnedragter.pdf"):

"Børn blev ved fødslen viklet i lag af lærredsstof. Børn, der var viklet ind på denne måde kaldte man svøbelse- eller lindebørn, og man kunne endda tale om linde- eller svøbelsesalderen præcis ligesom vore dages betegnelse ble-alderen for de mindste. Svøb og linde blev brugt fra middelalderen og op i nyere tid. I 15- og 1600-tallet var det den vanligste beklædning for spædbørn. På landet brugte man i forskellige egne endnu svøb ind i 1800-årene."

## Comment 3
Author: AndersE

[Lite modernt om lindebarn](http://www.9manader.nu/efter/lindebarn "http://www.9manader.nu/efter/lindebarn")

## Comment 4
Author: AndersE

[Hur barn benämnts i olika tider](http://www.linema.com/svenskaspraketsspadbarn.html "http://www.linema.com/svenskaspraketsspadbarn.html")

## Comment 5
Author: Cheyenne

Tack AndersE, den sista länken var oerhört intressant.
