# Kyrkböcker på nätet
Author: AndersE

Idag publiceras en artikel om att läsa kyrkböcker på nätet.

[Läs artikeln här!](../Articles/Read.aspx?ArticleId=60b044eb-6974-46d4-9803-8f389f6cad99 "http://proveniens.ifokus.se/Articles/Read.aspx?ArticleId=60b044eb-6974-46d4-9803-8f389f6cad99")

Välkommen med kommentarer och frågor kring artikeln.

## Comment 1
Author: AndersE

Timingen var - utan att jag visste om det i förväg - helt perfekt. Jag hoppas ni sett [erbjudandet](Read.aspx?ThreadId=7929f13f-6ccc-44c7-896e-894e9fd468eb "http://proveniens.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=7929f13f-6ccc-44c7-896e-894e9fd468eb") som kom idag och bara gäller i morgon.

## Comment 2
Author: AndersE

En sak som stör mig hos Genline är att "sekvensförteckningen" är så dålig. Det känns som om man haft väldigt bråttom - eller varit väldigt slarviga - när man lagt upp sina bilder.

Det kan stå "Födde" på en sekvens som innehåller såväl födda som vigda och döda. Det är irriterande och tidsödande att behöva leta på "måfå".

Ibland tror man information saknas som faktiskt finns...

Är det någon som vet varför det är så här - och om Genline tänker göra något åt det?

## Comment 3
Author: Tord

Vet ingenting om Genline men jag tycker man borde samordnat sin förteckning med SVAR:s. Mycket lättare att hitta i SVAR-förteckningen.

## Comment 4
Author: AndersE

Vårmånad på Genline? 

Den som vill prova på Genline kan under några dagar teckna ett månadsabonnemang för 195:- (ordinarie pris är 295:-).

[Mer info här!](http://www.genline.se/prislista/index.php#offers "http://www.genline.se/prislista/index.php#offers")

## Comment 5
Author: chrissan

För den som inte vet (jag gjorde det inte):

På Uppsala universitetsbibliotek finns kyrkböckerna för svenska församlingar i Amerika på 1700-talet, bl a Wilmington, Delaware. De finns till en del scannade på Svar. Sök på "Allmänt" Uppsala universitetsbibliotek. Det finns en del annat godis där också.
