# Hjälp att hitta i husförhör Gärdhem (P)
Author: Cissis matte

**Inga Lena Larsdotter född 1797** födde oäkta dotter Christina 1820-05-23 i Gärdhem (P) och jag finner mor och barn i detta husförhör  
**Arkiv Digital husförhör _Holm_, Gärdhem AI:2 (1818-1828) Bild 85 / sid 145**  
  
Det anges att de flyttat vidare till Halltorpsled? 1822.  
  
Jag hittar inte Inga Lena och dottern där i husförhör i Halltorp efter 1822.  
  
Troligt också att hon fick tvillingdöttrarna Anna och Lena 1829-06-23 (har bara sökt via [www.slaktdata.org](http://www.slaktdata.org)) och tror att det kan vara samma mor som till Christina ovan. Dessa barn födda i _**Torp soldatbostad.  
**_  
I _**Rörstorp**_ i Gärdhem dör en Inga Lena Larsdotter 34 år 1831-05-18 vilket stämmer med hennes ålder om hon är född 1797.  
  
Jag finner henne inte heller i **_Rörstorp_** i husförhör.  
  
Mitt problem är att jag inte hittar Inga Lena Larsdotter i husförhör i Gärdhem på platserna ovan efter 1822 fram till hennes död 1831 trots att hon fanns där denna period.

## Comment 1
Author: Cissis matte

Förväntade mig inte svar och behöver inte heller ha svar på mitt inlägg då jag fått hjälp på annat håll.

## Comment 2
Author: Jersven

Fanns Inga Lena kvar i Gärdhems socken efter 1822? Jag hittade henne på tre ställen före 1822 i hfl men inget efter. Var på gång att söka efter Christina i hfl när jag såg att du fått de uppgifter du behövde.
